O pilatesie

Trochę historii

Metoda pilates została stworzona przez Niemca, Josepha Pilatesa, ponad 100 lat temu. Nazwał ją „Contrology”, gdyż u jej podstaw leżała nauka panowania nad ruchem oraz dążenie do pełnej koordynacji ciała, ducha i umysłu. Dopiero po jego śmierci metoda ta odziedziczyła nazwisko swojego twórcy. Jej początki to głównie forma rehabilitacji rannych żołnierzy podczas I wojny światowej. Pilates rozwijał ją przez całe życie, a klientami jego nowojorskiego studia przez wiele lat byli gimnastycy, sportowcy, tancerze i aktorzy, którym Joseph pomagał wzmocnić ciało i wrócić do pełnej sprawności po odniesionych kontuzjach.

Co wyróżnia pilates?

Sprężyny. W Polsce metoda znana jest głównie z ćwiczeń na macie, ale to specjalistyczny sprzęt stał się jej głównym filarem. Joseph Pilates szybko zrozumiał, że wymagające ćwiczenia na macie są często nieosiągalne dla jego kontuzjowanych klientów. Dlatego stworzył maszyny (m.in. Universal Reformer, Cadillac, Wunda Chair, Guillotine, Pedi Pole), które wspomagały ich rehabilitację oraz wielokrotnie zwiększały efektywność ćwiczeń. Do pomocy zaprzągł sprężyny, dzięki którym ta niezwykle skuteczna „gimnastyka korekcyjna” budowała siłę i wytrzymałość. Reformer (tzw. łóżko rehabilitacyjne), wyposażony w sprężyny, stał się znakiem rozpoznawczym pilatesu, jakiego do dziś nie posiada żaden inny system ćwiczeń.

 

Dla kogo?

„Pilates is for anybody, but not for everybody” (Rael Isacowitz, BASI Pilates).

Każdy może ćwiczyć pilates, ale nie każdy go pokocha. Jeśli jesteś osobą, która lubi wyznaczać sobie cele, chcesz popracować nad świadomością ciała, ćwiczyć w kontrolowany sposób, to z pewnością jest to trening dla Ciebie!

Metodę pilates poleca się wszystkim, bez względu na wiek i kondycję fizyczną. To trening, z którego skorzysta maratończyk przygotowujący się do kolejnego biegu, podobnie jak osoba prowadząca typowo siedzący tryb życia, uskarżająca się na dolegliwości bólowe.

Co to jest Body Control Pilates?

Body Control Pilates® to najstarsza i największa szkoła pilatesu w Europie. Jej założycielom przyświecała myśl, by rozbić wymagające, klasyczne ćwiczenia Josepha Pilatesa na mniejsze składowe i w ten sposób dostosować metodę do możliwości i umiejętności przeciętnego człowieka. Obecnie organizacja reprezentowana jest przez ponad 1500 nauczycieli w ponad 40 krajach. BCP jest synonimem najwyższych standardów nauczania, przywiązując szczególną uwagę do dydaktyki, etyki zawodowej i bezpieczeństwa prowadzenia treningu.

Czytaj więcej: www.bodycontrolpilates.com

foto: mat.prasowe Body Control Pilates

 Co to jest BASI Pilates?

Pełna nazwa szkoły brzmi Body Arts and Science International. To amerykańska organizacja obecna w ponad 30 krajach, która wyszkoliła tysiące nauczycieli pilatesu. Jej twórcą jest Rael Isacowitz, jeden z największych ekspertów metody, który uczył się fachu pod okiem kilku z pierwszych uczniów Josepha Pilatesa. Obecnie BASI należy do czołówki pilatesowych szkół na świecie. Jej misją jest przekazanie kolejnym pokoleniom kwintesencji dziedzictwa Josepha Pilatesa wzbogaconego o dzisiejszą wiedzę i badania w zakresie ludzkiej biomechaniki.

Czytaj więcej: www.basipilates.com

foto:mat.prasowe BASI Pilates

 

Co to jest Romana’s Pilates?

Romana Kryzanowska była klientką Josepha Pilatesa, następnie uczennicą i nauczycielką w jego studio,  a po jego śmierci kontynuatorką dzieła. Jako pierwsza założyła formalną szkołę metody Pilatesa, a przyświecał jej przy tym jeden cel: zachować i jak najwierniej przybliżyć kolejnym pokoleniom oryginalny sposób pracy wielkiego twórcy; nie pozwolić, by metoda została zapomniana. Wraz z nią szkołę tworzyła i rozwijała jej córka Sari Mejia Santo oraz wnuczka Daria Pace, które prowadzą szkołę Romany po dziś dzień.

To właśnie ze szkołą Romany i jej kolejnymi nauczycielami kojarzony jest termin „pilates klasyczny”- tj. najbardziej nawiązujący do tego, jak wyglądały treningi w oryginalym studio Josepha Pilatesa. Romana’s Pilates obecna jest w ponad 40 krajach na całym świecie. Jest synonimem treningów bardzo wymagających, charakteryzujących się dużą precyzją, a jednocześnie dynamiką.

Więcej informacji: www.romanaspilates.com